Обережно, кохання в інтернеті!

24.02.2010

Популярне серед молоді інтернет-спілкування в чатах може мати негативні наслідки.
…2025 рік від Різдва Христового. Розмовляють двоє школярів-старшокласників. Один питає: “Ціла наша школа про це говорить, але все ж я хочу це почути від тебе: невже правда, що твої батьки познайомились не в чаті?!” Такий жарт я нещодавно прочитав вичитав у молодіжному журналі. Стало цікаво: гм, а чи збудеться таке жартівливе передбачення-припущення у недалекому для нас майбутньому? Тож природно виникла думка раз і назавжди з’ясувати для себе, що ж таке чат і з чим його їдять. Що з цього вийшло – читайте нижче.
Загалом, чат – це інтернет-алгоритм, що дає можливість людям з усього світу збиратися за певною адресою (у певній чат-кімнаті) для спілкування, знайомств і навіть для… кохання! Бо ж від романтики “мешканці” чатів ажніяк не застраховані. 28-річна мешканка Болгарії Наталія розповіла, що інтернет-кохання зовсім не відрізняється від звичайного: спочатку теж хочеться кричати усім, що кохаєш, а коли стосунки не складаються – боляче буває не менше. Але бувають і хепі-енди – від друзів я чув багато розповідей про те, як люди знаходили у всесвітній павутині свою долю – чоловіка або дружину. Все виглядало так: випадково зустрівши одне одного в чаті, певний час поспілкувавшись “наосліп” у віртуальному світі, люди визрівали до першої зустрічі в реальному житті. А потім створювали досить реальні сім’ї, а згодом вже й виховували зовсім справжніх дітей! Таких історій Інтернет знає тисячі.
Насправді чат – досить серйозна штука. Тому в деяких з них діють таки зовсім серйозні правила. Основне з них – культура спілкування. Тож серед безлічі чат-каналів особисто мені найбільше сподобались чат-кімнати на сервері відомої компанії ІСQ – вони найбільш “окультурені”, розкручені та знані у всьому світі. До речі, проблема ненормативної лексики в українських чатах була дуже болючою ще навіть минулоріч, проте я помітив, що зараз ситуація покращилася. Уся справа в тому, що на більшості українських каналів тогоріч були відсутні модери – адміністратори та оператори, які стежать за ходом спілкування юзерів (користувачів Інтернету) з їхньої кімнати. Ситуація така: якщо ти зайшов поспілкуватись, але нецензурно висловлюєшся або хамиш іншим – тебе “кікнуть”, тобто змусять перезаходити в чат ще раз. І якщо після кіку ситуація повторилася, на ІР-адресу твого комп’ютера накладуть бан – довготермінове вето (може тривати навіть місяць), через яке ти вже не зможеш заходити в дану чатівську кімнату. Тож не забуваймо – норми пристойності актуальні завжди і всюди.
Відтак і кумедних історій в чаті вистачає. Приміром, росіянка Світлана весело розповіла про свій переїзд з Підмосков’я таке: “Я й досі з посмішкою згадую багажник своєї машини, щоби не відкривався зв’язаний зарядним пристроєм від мобільного телефону. І про те, як на бездоріжжі ліжко бухкало в плечі, а домашні тапочки літали по усьому салону авто”. А 26-річний Максим із Санкт-Петербурга несподівано розповів смішний сон: “Мені снилося, що за мною біжать бандити. Вони хотіли вбити мене… коробкою від зубної пасти!”
Українців у чатах теж вистачає. Наприклад, шістнадцятилітня Катя з Одеси полюбляє заходити у чат. Вона розповіла, що з вікон її багатоповерхівки видно море… Ще я познайомився з Віталієм з Донецька – він студент 5 курсу економічного факультету Донецького нацуніверситету. З ним у нас розгорілися справжні політичні дебати, що нічим не поступалися навіть президентським між Ющенком та Януковичем у 2004 році! Проте мені таки вдалося переконати юнака, що Схід і Захід – разом.
Цікаво, що ж думають фахівці про такі нові, ще донедавна навіть чужі речі для нас, як чат та інтернет-кохання. Як-не-як, а небезпека чату для особистості лежить на поверхні – у західних країнах зафіксовано сотні випадків лікування від інтернет-залежності. Та й православне ставлення до сидіння годинами за комп’ютерними розвагами виключно негативне: це згаяний час даного Богом життя, який можна було використати на добрі справи. І за нього колись доведеться відповідати.
– Позитив чату в тому, що там людина розширює власний світогляд, отримує багато нової інформації, – каже психолог-консультант Чернівецької міської служби психологічної допомоги “Телефон довіри” Яна М., – не обмежуючись своїм містом і знайомими з цього міста. Це знайомства з людьми з інших міст і країн, обмін звичаями, традиціями. Але існують і негативи – людина може обмежуватись тільки віртуальним спілкуванням, яке не переходить в реальне. Вона може повністю забувати про суспільство, ізолювати себе від нього. Тому раджу поєднувати спілкування у чаті з реальним спілкуванням. Так само і з інтернет-коханням – це явище теж має свою двоякість. Якщо людина не впевнена у собі, то дуже добре, що вона спілкується хоча б у чаті – так вона стає впевненішою і ерудованішою. Але дуже важливо для неї через певний час зуміти перейти на справжні, реальні людські стосунки.
Також практичні психологи стверджують, що явище хворобливого захоплення інтернет-спілкуванням в Україні ще не поширене. Та незважаючи на це, вже зараз у кожному інтернет-клубі маленьких Чернівців можна побачити декількох юнаків та дівчат, які зосереджено спілкуються в чаті. Їхня кількість і в усій країні повільно зростає… Отож, будьте обережні – чат прийде і до вас!
Володимир БОТЮК, теолог-журналіст, Чернівці

Коментування не дозволено