День Святої Трійці

23.06.2013  |  Прокоментуй!

Через Святого Духа відбувається повернення до раю,
піднесення до небесного царства, повернення синівства.
Святий Василій Великий
Затишно і зелено сьогодні у храмі Успіння Пресвятої Богородиці (м. Буча). У цей літній день вірні церкви зібралися разом для спільної молитви, причастя і достойного вшанування прекрасного свята Трійці. Розпочалася урочиста Божа служба багатоголосою молитвою до Святого Духа: «Царю Небесний…». Кліросний хор натхненно виконав святкові піснеспіви, що лунають по всіх церквах ще з VIII століття. Храм замаєний зеленню, наповнений ароматами духмяних трав і квітів. З привітальними словами до вірних звернувся настоятель храму протоієрей Микола Кригін.
Після Різдва Христового і Воскресіння день Святої П’ятдесятниці належить до найбільших свят церковного року. В цей день згадується і прославляється сходження Святого Духа на Апостолів у вигляді вогненних язиків.
« Коли настав день П’ятдесят¬ницi, усі вони були однодушно вкупі. I раптом зчинився шум з неба, ніби від сильного вітру, i наповнив увесь дім, де вони перебували. I з’явились їм розділені язики, мов вогненні, i спочили по одному на кожному з них. I спов¬нилися всі Духа Святого, i почали говорити іншими мовами, як Дух давав їм провіщати» (Діян.2, 1-4).
Назву П’ятдесятниці це свято отримало тому, що воно припадає на 50-й день після Воскресіння Христового. Зішестя Святого Духа на Апостолів є звершенням нового, вічного Завіту Бога з людиною.
Це свято встановлено самими Апостолами. Після зішестя Духа Святого Апостоли щорічно звершували день П’ятдесятниці й заповідали згадувати його всім християнам. «…бо Павловi спало на думку обминути Ефес, щоб не затриматися йому в Асiї: вiн поспi¬шав, щоб‚ якщо можливо, на день П’ятдесятницi бути в Єрусалимi» (Діян. 20, 16). Уже в Постановах Апостольських є безпосередня заповідь святкувати Святу П’ятдесятницю: « За десять днів по Вознесінні буває п’ятдесятий день від першого дня Господня (Пасхи), цей день нехай буде великим святом. Бо о третій годині цього дня Господь Ісус послав дар Святого Духа» (Кн. 5, гл. 20).
З найперших часів християнства це свято під назвою дня Святого Духа Церква святкувала піднесено й урочисто. Особливої урочистості йому надавав звичай древньої церкви звершувати в цей день хрещення оголошених (звідси й піснеспів літургії «Всі ті, що в Христа хрестилися…»). У IV столітті були складені св. Василем Великим особливі благальні молитви, що читаються колінопреклонно. У них ми сповідуємо гріхи наші перед Отцем Небесним і, ради великої жертви Сина Його, благаємо помилування; просимо також Господа Ісуса Христа дарувати нам Божественного Духа на просвічення і зміцнення душ наших і, нарешті, молимося за спочилих батьків і братів наших, щоб упокоїв їх Господь у місці світлому, квітучому і спокійному.
Святий Дух всюдисущий і всенаповняючий, але особливим місцем Його присутності й дії є Церква. Святий Дух перебуває в Церкві і животворить її з дня П’ятдесятниці. З цього часу Він передається в Церкві всім справжнім християнам. Прп. Серафим Саровський визначає мету християнського життя як стяжання Святого Духа. Святий Дух продовжує спасительну справу Господа Ісуса Христа. Дією Духа Святого ми усиновлюємося Богові Отцю, стаємо синами Божими. Усиновлені богом творять волю Отця не зі страху, а в силу синовньої любові. Крім того, спільно з Господом Ісусом Христом Святий Дух звільняє людину і від рабства гріха, роблячи нас вільними, бо Святий Дух є Дух свободи. Стяжати Святий Дух можна через молитву та участь у церковних таїнствах. Церква живе Духом Святим, і тільки Ним людина і світ можуть досягти свого призначення.
У свято П’ятдесятниці заведено прикрашати храм і свої житла зеленню: свіжою травою, гілками дерев і квітами. Квіти і зелень дерев є ознакою життя, тож стали символом життєдайного Святого Духа, сповіданням Його животворчої, живлющої сили. Як природа навесні оновлюється зеленню і квітами, так і свята Церква та її вірні оновлюються силою Святого Духа.
Після святкової літургії та освячення зелені на майданчику перед церквою розгорнулося справжнє театралізоване дійство. Вів його випускник школи-інтернату цього року, пономар Віталій Янута. Майстриня, дизайнер народного одягу Інна Залізнюк разом з вихованцями Духовного центру «Агнець», під керівництвом настоятеля храму, керівника Духовного центру прот. Миколая Кригіна, продемонструвала колекцію сучасного одягу та прикрас в українському стилі, розкрила секрети справжніх українських вишиванок, навчила вибирати свою вишиванку-оберег. Всі присутні були запрошені до участі в майстер-класах з професійної вишивки, створенню ручних вишиванок, виготовленню ляльок-мотанок, що будуть діяти при Духовному центрі «Агнець».
Представила свою виставку скульптур та іграшок із сіна дизайнер-флорист Буянова Діана Дмитрівна. Кожен присутній мав змогу відчути урочистість спільного торжества, радість сімейно-парафіяльного свята, придбати ручну роботу, що найбільше вразила і зігріла.

Викладач духовного центру «Агнець»
Андрусенко Юліанія-Алінf

Напишіть відгук